Dlaczego krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa?

2021-07-30
Dlaczego krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa?

Krzyż w chrześcijaństwie to symbol odkupienia oraz miłości Boga do człowieka. Jest najstarszym symbolem ludzkości w niemal wszystkich starożytnych religiach. Był on znany jeszcze na długo przed Konstantynem, o czym świadczą różnorodne źródła. Na każdym kroku podkreślana jest istota czynienia znaku krzyża w naszym życiu, czego doświadczamy na co dzień.

Symbolika krzyża chrześcijańskiego w kościołach

W kościołach chrześcijańskich, w tym w sposób szczególny w kościele katolickim, jak również prawosławnym, krzyż traktowany jest jako coś szczególnego, otoczonego niezwykłą czcią. To w jego kierunku wznoszone są modlitwy, on zajmuje centralne miejsce w świątyniach i innych budynkach sakralnych. Symbolika krzyża chrześcijańskiego jest oznaką męki Chrystusa. W zależności od konkretnej religii, ma on większe lub mniejsze znaczenie, jednak w chrześcijaństwie stanowi główny symbol, o jakim pamięta każdy chrześcijanin.

Gadżety religijne dla chrześcijan

Wielu ludzi pragnąc podkreślić swoją religię, wykorzystuje różnorodne gadżety religijne, które używane są w codziennym życiu. Piękne krzyże drewniane powieszone w centralnym miejscu w domu, krzyżyki jako zawieszki na łańcuszkach, koszulki z symbolem krzyża na przedniej ich części, różnorodne kubki, gry planszowe, kalendarze czy pocztówki i obrazy. Dla wielu osób takie akcesoria związane z religią mają ogromne znaczenie, stanowiąc część chrześcijańskiego życia.

Krzyż - symbol widoczny wszędzie

Tak naprawdę to właśnie krzyż jest symbolem tego, z jaką religią mamy do czynienia, co wyznajemy i jakie wartości oraz zasady są dla nas ważne. Zarówno więc Biblia Tysiąclecia, jak również filmy religijne, zawsze krzyż stawiają na piedestale. Jest on więc widoczny zarówno w najważniejszej księdze chrześcijan oraz widzimy go niemal w każdym filmie o charakterze religijnym. Krzyże wieszamy w naszych domach, stawiamy znak krzyża podczas nabożeństw czy widząc krzyż na ulicy. Krojąc chleb, również czynimy na nim znak krzyża.

Krzyż ma ogromne znaczenie i odgrywa niezwykle istotną rolę w świecie religii chrześcijańskiej. Jest znakiem i symbolem, jakiego z pewnością nie powinniśmy się wstydzić, ale jaki z dumą możemy eksponować. Religia ma ogromne znaczenie w kształtowaniu nas, w dążeniu do celu, w życiu ze sobą i z innymi ludźmi. Będąc chrześcijaninem, jak najbardziej warto ten najważniejszy znak - znak krzyża, traktować jako najważniejszy symbol swojej drogi w życiu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1570 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Super
2024-05-23
Bardzo fachowa obsługa i profesjonalne podejście do klienta pełny pakiet doradczy zakupiłam polecana przez panią książkę o jestem bardzo zadowolona.
pixel