Nieplanowane - miała być klapa, a jest wielki sukces

2019-11-14
Nieplanowane - miała być klapa, a jest wielki sukces
Ku zaskoczeniu wszystkich film "Nieplanowane" zdobywa ogromną popularność. Pomimo braku wsparcia w mediach w Polsce tylko w pierwszy weekend obejrzało go ponad 50 tys. osób. To czwarty najchętniej oglądany film i pierwszy pod względem liczby widzów.


"Nieplanowane" - film o aborcji


Wiadomo ta tematyka też ma małe szanse na pozyskanie sponsorów. A mimo to w Stanach po 19 tygodniach wyświetlania, produkcja kosztująca 6 mln dolarów, zarobiła prawie 19 mln dolarów, nie licząc pokazów za granicą. Film został już wydany cyfrowo na nośnikach DVD i niemal natychmiast, po pierwszym tygodniu sprzedaży znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu sklepu Amazon.
 
Cieszy się popularnością w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Mało tego. Ta jedna produkcja doprowadziła do zmiany prawa, aż w 9 Stanach za oceanem.

Co ciekawe, zanim film wejdzie na ekrany musi przejść przez komisję, która nadaje kategorię. W Stanach troszczą się o to, by dzieci nie brały udziału w oglądaniu filmów przeznaczonych tylko dla widzów dorosłych. Ku zaskoczeniu chrześcijański film „Nieplanowane” dostał kategorię R. Kategorię R otrzymują filmy wyjątkowo brutalne, horrory, ekstremalne sceny erotyczne.  Producenci nie lubią tej kategorii, ponieważ tracą znaczną liczbę widzów, specjalnie usuwają brutalne sceny, by pozyskać widzów od 13 r. ż czyli z najlepszym targetem. Pomimo tego film się obronił.

Abortujcie film "Nieplanowane" z repertuaru kin!

W Kanadzie wszyscy najwięksi dystrybutorzy odmówili wprowadzenia tego filmu na ekrany kin. Film miał okazać się klapą i był bojkotowany jeszcze przed wejściem do kin. W Kanadzie, do której dotarł po pokazach w USA, napotkał wiele przeszkód, włącznie z pogróżkami śmierci dla właścicieli sieci, które zdecydują się na dystrybucję obrazu. Zadania podjęła się niezależna firma i po trzech dniach wyświetlania film zarobił 352 tysiące dolarów po pokazach w 49 kinach.

Pomimo tych trudności film zdobył ogromną popularność.  

Co wzbudziło kontrowersje w Stanach?

Na pewno nie to, że jest to film chrześcijański. Reżyserzy Chuck Konzelman i Cary Solomon to twórcy innych filmów kategorii tzw.  Christian moovies typu: „Bóg nie umarł”, „Czy naprawdę wierzysz”, one nie wzbudziły takiej sensacji i nie zmotywowały organizacji do protestów i pisania wniosków do sądu.

Nawet nie tematyka aborcyjna. Aborcja była, jest i pewnie będzie, legalna czy też nie. Przeciwników aborcji nie tylko znajdziemy w społecznościach chrześcijańskich. W Stanach spotkamy nawet ruchy ateistów p/aborcji, ba homoseksualiści p/aborcji.

Co najbardziej wkurzyło przeciwników filmu? Prawda. Prawda o kulisach działania  Planned Parenthood największej na świecie organizacji zajmującej się sprzedażą „usług” aborcyjnych.

Aborcja to frytki

Organizacja Planned Parenthood oficjalnie zajmująca się „propagowaniem świadomego rodzicielstwa, kompleksowej edukacji seksualnej, szerokiego dostępu do legalnej antykoncepcji i aborcji, walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową”, ale to zabiegi aborcyjne stanowią najbardziej dochodową działalność – i są jak (cytując przełożoną bohaterki) „frytki czy napoje”. McDonald's zarabia największe pieniądze nie na hamburgerach, ale na dodatkach.

Każdego roku w klinikach Planned Parenthood przeprowadzanych jest ok. 320 000 aborcji.

Organizacja do niedawna była mocno finansowana przez rząd federalny USA, jednak prezydent Donald Trump uciął publiczne środki dla Planned Parenthood.

Największa siła filmu "Nieplanowane"?

Zwolenników aborcji w jakimś procencie film zastanowi, przeciwników wzmocni, ale moim zdaniem największy walorem myślę, że i celem filmu jest pokazanie sposobu walki. Ruchy pro - life przeciwstawiają się przemocy, krytyce połączonej z obrażaniem wręcz poniżaniem, w krytycznym świetle pokazane są osoby, które stoją ze zdjęciami porozrywanych płodów. Jest przywołany na faktach przypadek zabójstwa szefa kliniki w kościele podczas mszy, który nie jest pochwalany wręcz krzyczą "nie idźcie tą drogą". Akceptowalne sposoby pozornie tylko nieskuteczne to modlitwa i praktyczne wsparcie dla kobiet w ciąży, jak i pomoc dla byłych aborcjonistów.

Za nami stoi George Solor i Bill Gates, kto stoi za Tobą?

To słowa przełożonej Aby w sądzie przed procesem. A za nami, za życiem stoi armia aniołów, a na czele sam BÓG stworzyciel tego ”zlepka komórek”, które nakazał nam chronić dla naszego dobra.

Aborcyjne konsorcjum Planned Parenthood bezskutecznie próbowało w procesach sądowych zakazać byłej pracownicy, bohaterce książki i filmu mówienia o doświadczeniach z czasu pracy w firmie. Wszystkie sprawy przegrali. Prawda wygrała.

Modlitwa ma moc

Najbardziej utkwiło mi zdanie bohaterki, która po nawróceniu opowiada przedstawicielom ruchu pro-life, że w dniach, w których organizowali dni modlitwy 70% kobiet rezygnowało z aborcji - te dane są skrzętnie przechowywane.

Rola mężczyzny

Nie jest werbalnie wypowiedziana, ale scena mężczyzny rzucającego reklamówkę z pieniędzmi wraz ze słowami „zrób coś z tym” lub ojca, który przywozi nastoletnią przerażoną córkę z nakazem „musisz to zrobić” to obraz faceta, który nie walczy, nie jest wsparciem, jest obojętny, wygodny, niezainteresowany. To powinno dać do myślenia.

Walory artystyczne filmu "Nieplanowane"?

Jest kilka pięter niżej od filmu np. „Pasja” Mela Gibsona, po tej zachęcie widz może poczuć się oszukany, bo jest to ckliwy film chrześcijański, bez zaplecza finansowego, ale warto go obejrzeć może nie jako dzieło artystyczne, ale jako głos w sprawie, która wybuchnie.

To co mi się podoba w filmie to brak traumatyzacji, oskarżania, pokazuje zmianę sposobu rozmawiania na ten temat. Jest pokazana rodzina, która wspiera, pomimo różnicy poglądów. Ja liczę po filmie i książce na zmianę sposobu myślenia i spojrzenia na problem z szerszej perspektywy. Bo za decyzją tych kobiet najczęściej czai się dramat. Wojna dwóch frakcji, czy elokwentna i empatyczna  dyskusja na ten temat to też za mało. Chciałabym, by Polska  była pionierem udzielania praktycznej pomocy tym kobietom. Póki co zacznijmy od książki lub filmu „Nieplanowane”.

Produkcja filmu „Nieplanowane” to adaptacja bestsellerowej książki Abby Johnson i pod tym samym tytułem. Film śledzi historię Johnson, od czasu gdy była zagorzałą zwolenniczką aborcji, do momentu kiedy staje ramię w ramię z ludźmi, którzy modlili się za jej duchową przemianę.


www.bogulandia.pl

 

Znasz już książkę “Niebo istnieje naprawdę”?
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1555 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Świetna obsługa klienta
2024-04-24
Szybka dostawa, zamówienie dobrze zabezpieczone i gratis w postaci gazetki w środku.
pixel