Krótka historia Biblii

2019-10-24
Krótka historia Biblii
Biblia, czyli Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu to niewątpliwie księga niezwykła. Dlaczego? Powodów jest wiele. Po pierwsze, stanowi najbardziej znany zbiór ksiąg już od trzech tysięcy lat. Zawiera w sobie najważniejsze treści religijne i moralne, którymi powinien kierować się człowiek. Co więcej, zajmuje sztandarowe miejsce w dziejach i kulturze ludzkości. Przetłumaczona na około 1300 języków i narzeczy jest arcydziełem światowej literatury.

Nazewnictwo

Biblia określana jest zbiorem pism, które Kościół katolicki uznaje za natchnione. Nazwa pochodzi z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „księgi”, które powstawały w rozległym czasie, począwszy od XIII wieku przed Chrystusem do II wieku po Chrystusie. Interesujący jest nie tylko fakt, że księgi biblijne mają różnych autorów, ale również to, że twórcy posługiwali się wieloma formami wypowiedzi czy gatunkami literackimi.

Czas powstania

Księgi Starego Testamentu, które formowano w języku hebrajskim, a także częściowo w aramejskim powstawały przez ponad tysiąc lat. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z XIII w. przed Chrystusem i były spisywane na glinianych tabliczkach. Nie brakuje również tekstów z II w., jeszcze zanim na świat przyszedł Jezus. Z kolei zapisy z Nowego Testamentu, spisywane w języku greckim, powstawały od czasów zmartwychwstania Chrystusa do końca I wieku (a zdaniem niektórych badaczy Pisma Świętego nawet do końca II wieku). Jest to jeden z fenomenów Biblii, albowiem nie ma na świecie drugiej księgi, która byłaby tworzona przez tak długi czas.

Kanony

Biblia składa się ze Starego i Nowego Testamentu. Stary Testament przedstawia dzieje przymierza Boga z Noem, Abrahamem, Mojżeszem i Dawidem. Uzupełnia go Nowy Testament wypełniony życiem i działalnością Jezusa Chrystusa, Boga i człowieka. W skład Starego Testamentu wchodzi 46 ksiąg, które można podzielić na księgi:

    • historyczne (Tora) - Pięcioksiąg: Księga Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa; Księga Jozuego, Księga Sędziów, Księga Rut, 1 i 2 Księga Samuela, 1 i 2 Księga Królewska, 1 i 2 Księga Kronik, Księga Ezdrasza, Księga Nehemiasza, Księga Tobiasza, Księga Judyty, Księga Estery, 1 i 2 Księga Machabejska),

    • dydaktyczne (Księga Hioba, Księga Psalmów, Księga Przysłów, Księga Koheleta, Pieśń nad Pieśniami, Księga Mądrości, Mądrość Syracha),

    • prorocze (Księgi Proroków Większych i Mniejszych).

Nowy Testament obejmuje 27 ksiąg, w skład których wchodzą Dzieje Apostolskie, 4 Ewangelie, listy (łącznie 27) i Apokalipsa św. Jana.

Kto napisał Biblię?

Mimo że Pismo Święte stanowi pracę zbiorową wielu autorów,  jedynym twórcą jest Bóg, który za pośrednictwem Ducha Świętego natchnął ludzi, aby ci używając swoich talentów i zdolności, mogli sporządzić święte księgi. 

 

Mogą zainteresować Cię także Biblia Tysiąclecia i Biblia MP3.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1568 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
dobra i szybka obsługa
2024-05-13
Dziękuję za szybką przesyłkę
pixel