Jak czytać Pismo Święte?

2019-10-24
Jak czytać Pismo Święte?
Wielu ludzi powtarza, że chciałoby czytać Pismo Święte, ale znajdujące się w nim Słowo Boże jest dla nich niezrozumiałe. Biblia, podobnie jak miłość czy wiara, nawet jeśli nie w pełni ją rozumiemy, powinniśmy starać się ją zgłębić i żyć zgodnie z naukami w niej zawartymi. Tylko wtedy ma szansę stać się częścią naszego współczesnego życia i zamieszkać w naszych sercach.

Dziś historię nauk Jezusa Chrystusa oraz losy człowieka można śledzić, nie tylko czytając Pismo Święte, ale również słuchając go. W tym celu powstała Biblia mp3, czytana przez doskonałych lektorów i uzupełniona klimatyczną muzyką – dla jeszcze lepszego zrozumienia Słowa Bożego.

4 najważniejsze kroki w poznawaniu Słowa Bożego

„Lectio divina” to popularna forma czytania i rozważania Pisma Świętego, którą zaproponował w XII wieku mnich kartuski – Guigo II. W tej praktyce nie chodzi o samo czytanie Biblii, ile o kontakt z Bogiem, który możemy osiągnąć, spotykając się z Jego słowem nawet za sprawą Biblii mp3.
„Lectio divina” to tak naprawdę sztuka czytania, pomagająca otworzyć nasze serca na słowa spisane w księgach Pisma Świętego. Przebiega w czterech etapach, które określane są łacińskimi terminami: lectio (czytanie) – meditatio (medytacja) – oratio (modlitwa) – contemplatio et actio (kontemplacja i czyn).


Lectio


Na wstępie ważny jest wybór odpowiedniego, spokojnego miejsca, w którym poprosimy Boga-Ojca o pomoc. Modlitwa ta musi być krótka i łatwa do wypowiedzenia.
Czytajmy ze zrozumieniem, bez pośpiechu, ale systematycznie.
W lekturze Pisma Świętego nie jest ważna długość i szybkość czytania, ale jakość. Niech będzie to 10 czy 15 minut dziennie, ale regularnie, każdego dnia. W stałości bowiem zawarty jest pierwszy punkt prawidłowego czytania Biblii.

Meditatio

Fundamentalnym pytaniem po przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego powinno być: „Co Bóg chciał do mnie powiedzieć?”. Etap Meditatio jest fazą poznawania i zatrzymywania w sercu Słowa Bożego, aby w ten sposób możliwe okazało się skonfrontowanie swoich myśli, słów i uczynków z tym, co mówi do nas Bóg.  

Oratio

Konfrontacja Słowa Bożego z naszym życiem powinna zaowocować szczerą i ufną modlitwą, która staje się trzecią fazą czytania Pisma Świętego. Powinno pojawić się pytanie: „co my mówimy Panu w odpowiedzi na Jego Słowo?”. Odpowiedzią powinna być prośba, dziękczynienie i oddawanie chwały, które pozwoli wejść w kolejny etap Bożego czytania.

Contemplatio et action

Pokora i skrucha umożliwia przejście do kolejnego etapu przebywania z Bogiem. Kontemplacja i czyn, bo o nim mowa, to trwanie w Bożej obecności i realizowanie Jego woli. Każde czytanie Biblii, w szczególności Nowego Testamentu jest zaproszeniem Jezusa: Idź – i Ty czyń podobnie! (Łk 10,37), bo Kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten jest Mi bratem, siostrą i matką (Mk 3,35).

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1625 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-06
wszystko ok, tylko dla mnie z peselem starszym nieco trudności technicznych, dlatego musiałem dzwonić, zawartość przesyłki dla mnie super, ah
2024-08-21
Szybko, sprawnie i zgodnie z zamówieniem.
pixel