Czym jest i jak pokonać kryzys egzystencjalny

2021-08-23
Czym jest i jak pokonać kryzys egzystencjalny

W codziennej gonitwie pełnej zwykłych trosk coraz częściej zapominamy o sprawach najważniejszych. Robimy wszystko, by dotrzeć dalej, mieć więcej i realizować kolejne cele. Wszystko wydaje się być dobrze, aż do dnia, w którym zaczynamy się zastanawiać po co tak naprawdę żyjemy i z jakiego powodu robimy to, co robimy. Zaczynamy kwestionować sens i celowość wszystkich swoich działań.

Tym właśnie jest kryzys emocjonalny - patrzymy na filary naszego życia i przestajemy dostrzegać ich zasadność. Kwestionujemy to i szukamy nowej drogi, która wskaże nam bardziej namacalne cele i uniwersalne wartości. Zbyt często zapominamy, że odpowiedzią na takie pytania, problemy i brak prawdziwych wartości jest i od zawsze był Bóg.

W szarej codzienności Bóg i prawdziwe wartości często znikają nam z oczu. Dopiero, kiedy uderzy w nas kryzys emocjonalny, zaczynamy kwestionować to, na czym opiera się nasza codzienność, i zwracać nasze spojrzenie ku Bogu.

Jak sobie poradzić z kryzysem egzystencjalnym?

Warto spojrzeć na innych - możemy sprawdzić jak ma się Bóg w wielkim mieście i zobaczyć, jak z zagubieniem i brakiem wartości poradziły sobie postacie show businessu. Jeżeli czujemy, że nie wiemy gdzie powinniśmy iść i co zrobić, podglądanie innych pomoże nam wysunąć własne wnioski.

Kiedy zastanawiasz się, czy to, co robisz i gdzie w życiu jesteś, ma sens, warto usiąść i przypomnieć sobie, co było dla ciebie ważne kiedyś, co jest ważne teraz, i do czego chciałbyś dążyć w przyszłości. Często pozwalamy by sterowali nami inni ludzie, konsumpcja albo pieniądze, odkładając te naprawdę istotne sprawy na później. Na co dzień nie jest łatwo wyjść poza powszednie troski i problemy. Stare powiedzenie mówi, że sprawy dzielą się na pilne i ważne, i to niestety te pierwsze częściej spędzają nam sen z powiek, podczas gdy te drugie pęcznieją gdzieś w środku, zapomniane, dopóki nie wykiełkuje z nich naprawdę poważny problem. Ciekawe podejście do tematu znajdziemy w książce Jak zrujnować sobie życie przed 40, która stanowi pewne rozliczenie i podsumowanie tego, jak (nie) radzimy sobie z codziennością.

Kryzys egzystencjalny i co dalej

Kiedy już zaczniemy sobie zadawać pytania o sens naszego istnienia i wartości, jakie ono z sobą niesie, odkryjemy, że nasz świat wygląda zupełnie inaczej niż, powinien, warto zwrócić się do Boga. Sięgnąć po teksty religijne i literaturę, która je objaśnia i pozwala na nowo odkryć w życiu dobro i nadzieję. Często okazuje się, że zagubienie czuliśmy z błahych powodów – straciliśmy z oczu niegdyś oczywiste cele, uniwersalne wartości i zwykłe dobro. Kiedy nie wiemy co zrobić i czujemy się zagubieni to właśnie ku Bogu powinniśmy skierować nasze kroki i u niego szukać odpowiedzi na wszystkie naprawdę istotne pytania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1585 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-26
dziękuję za szybką realizację, polecam
2024-06-19
Dostarczono zgodnie z zamówieniem i w przyzwoitym czasie.
pixel