Czym jest Tora?

2019-11-18
Czym jest Tora?

Co to jest Tora? Co zawiera ta księga i kto ją napisał? Odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

 

Tora to najważniejsza księga judaizmu, jak i pierwsze pięć ksiąg Biblii chrześcijan, która reguluje zasady życia religijnego i społecznego. Pochodzi od słowa „torah” tłumaczonego jako prawo, pouczenie. Nie jest zatem zwykłą książką, a Bożą Instrukcją, której każdy, nawet najdrobniejszy znak ma ściśle określone znaczenie. 


Podział na pięć Ksiąg

Tora odwołuje się do pięciu pierwszych ksiąg Biblii – Rodzaju, Wyjścia, Kapłańskiej, Liczb i Powtórzonego Prawa. 

Pierwsza opisuje relacje dotyczące stworzenia świata i upadku człowieka, początku cywilizacji oraz zawarcia przymierza z Izraelem. Druga określa proces wyzwolenia ludu wybranego z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej wraz z nadaniem Dziesięciorga Przykazań. Trzecia Księga opowiada o sposobach, w jakich Izrael miał chwalić Boga i prowadzić życie. Czwarta stanowi relację ważnych wydarzeń z obecności ludu wybranego na pustyni wraz z określeniem, w jaki sposób mają czcić swojego Boga. Ostatnia z nich przypomina o przykazaniach, które Bóg dał Mojżeszowi na górze Synaj

 

Co zawiera Tora?

Tora opisuje relacje łączące Boga z człowiekiem od stworzenia świata aż do śmierci Mojżesza. Wypływa z niej nauka, której mądrości, pomimo upływu tysięcy lat, można przełożyć na czasy nowożytne. Na przykładzie Kaina i Abla opisuje, do czego może prowadzić zazdrość, historia Wieży Babel pokazuje skutki nieznajomości własnych ograniczeń, a Potop opowiada o następstwach zepsucia. 

Słowo „Tora” w języku hebrajskim tłumaczona jest jako instrukcja. Poprzez zawartych w niej 613 przykazań ( z czego 248 opisuje, jak żyć, a 365 czego nie robić) odnoszących się zarówno do bliźniego, jak i Stwórcy, powinna być przewodnikiem życiowym dla każdego z nas. Jej poznawanie i wypełnianie pozwoli na bliższą relację z Bogiem. 

 

Kto napisał Torę?

Autorem Tory jest Mojżesz, który spisał wszystkie Pięć Ksiąg na polecenie Boga. W Pięcioksięgu znajduje się kilka wersetów, które jasno i wyraźnie wskazują Mojżesza na ich twórcę: Pan powiedział wtedy do Mojżesza: «Zapisz to na pamiątkę w księgę i wyryj to w pamięci Jozuego, że zgładzę zupełnie pamięć o Amalekicie pod niebem». (Wj 17,14) czy Spisał więc Mojżesz wszystkie słowa Pana. (Wj 24,4). Ostatnie wersety piątej księgi najprawdopodobniej spisał Jozue, można to wnioskować np. po opisie ostatnich chwil życia na ziemi Mojżesza.

 

Tora ustna i Tora spisana

Torah Shebichtav, czyli Tora pisana obejmuje pierwszych 5 ksiąg z 24 Judaizmu. Określana mianem Pięcioksięgu Mojżesza stanowi 5 Ksiąg Biblii Hebrajskiej, przez chrześcijan określanych Starym Testamentem. Tradycyjną formą Tory Pisanej jest Zwój Tory. 

Ponadto, istnieje Tora ustna Torah Shebe’alpeh będąca interpretacją Tory biblijnej objawioną Mojżeszowi i przekazywaną z pokolenia na pokolenie do czasu, gdy została spisana. Zawarte są w niej Talmud, Prawo Żydowskie (Halacha), rozliczne komentarze i Midrasze. 

 

Mogą zainteresować Cię także książki chrześcijańskie.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1585 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-28
Polecam, bardzo szybka dostawa. Biblia pięknie wydana.
2024-06-26
Dziękuję za szybką przesylkę, jestem zadowolona.
pixel