Filmy i książki o tematyce żydowskiej

2020-01-10
 Filmy i książki o tematyce żydowskiej

Żydzi stanowią jeden z najstarszych narodów na świecie. Pierwsze wzmianki historyczne na ich temat pochodzą z ok. 1800 r. p.n.e., kiedy to Abraham miał dotrzeć z Mezopotamii do ziemi Kanaan. Wielu wiadomości o Żydach dostarczają nam również historycy niebiblijni, a także odkrycia archeologów. Nic zatem dziwnego, że współcześnie powstaje wiele książek i filmów o tematyce żydowskiej, które w jeszcze lepszy sposób pozwalają nam poznać ich historię.

 

Książki o tematyce żydowskiej 

Pośród wielu interesujących książek o tematyce żydowskiej, na szczególne uznanie zasługuje twórczość powieściopisarki Francine Rivers. Jej książki nacechowane są silnymi elementami biblijnymi, mimo iż przez wiele lat autorka nie decydowała się  na podejmowanie głębszych refleksji teologicznych. Dużym zainteresowaniem z jej dorobku artystycznego cieszy się trylogia „Znamię lwa”, będąca największym osiągnięciem beletrystyki chrześcijańskiej w ostatnim czasie. Cała seria składa się z trzech części: „Głos w wietrze”, „Echo w ciemności” i „Jak świt poranka”. Opowiada o początkach chrześcijaństwa, wierze wyznawców Jezusa oraz barbarzyństwie Germanów, wśród których tytułowi bohaterzy muszą zmagać się z licznymi zakazami, nakazami, własnymi wyborami i idącymi za nimi konsekwencjami. 

Do innych, choć niemniej ciekawych lektur o tematyce żydowskiej można zaliczyć te, które dotyczą Szabatu (m.in. autorstwa Jacka Szeligi czy pracy zbiorowej K. Barczuka, A. Wieji czy E. Machnickiego). W judaizmie szabat stanowi siódmy, ostatni dzień tygodnia i symbolizuje pamiątkę stworzenia świata oraz wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu. O szabacie pierwszy raz dowiadujemy się z Tory, która ukazuje jego trzy różne opisy. 

 

Filmy o tematyce żydowskiej  i nie tylko

„Fascynujący Izrael” to album będący serią profesjonalnych fotografii oraz opisów wyjątkowych miejsc, nie tylko tych dotyczących kultu religijnego, ale również tych, które ukazują nowoczesność i różnorodność ziemi izraelskiej. To nie lada gratka dla wszystkich turystów i podróżników zaintrygowanych wspaniałymi walorami tego kraju.

Ciekawy przekaz dotyczący narodu żydowskiego niesie za sobą film „Dlaczego Izrael – 14 studiów biblijnych”. Opowiada o powrocie i odnowieniu narodu izraelskiego oraz o Bożych planach odnośnie Żydów, Kościoła oraz całego stworzenia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 1570 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Bardzo fachowa obsługa i profesjonalne podejście do klienta pełny pakiet doradczy zakupiłam polecana przez panią książkę o jestem bardzo zadowolona.
2024-05-23
Jest dobrze z dostawą itp...
pixel