Łatwy zwrot towaru
- Opowieść o pięknie, które kruszy twarde serca tyranów. I o kobiecej sile, która musi pokonać zamieszkujące w nich demony.
Beztroskie życie Hadassy kończy się, kiedy zostaje porwana do haremu króla Kserksesa. Młoda Żydówka w jednej chwili traci wszystko – wolność, rodzinę, a nawet imię. By ukryć swą prawdziwą tożsamość, nazywa siebie Esterą.
Miała być jedną z wielu nałożnic władcy, jednak niespotykane piękno dziewczyny sprawia, że Kserkses oddaje jej nie tylko serce, ale i królestwo. Niestety, pałac okazuje się dla Estery złotą klatką, a serce tyrana skrywa w sobie demony, z którymi trudno wygrać.
- Czy niewinna dziewczyna ośmieli się przeciwstawić najpotężniejszemu władcy?
- Czy zaryzykuje wszystko, aby stanąć w obronie tego, co słuszne?
Fascynująca opowieść o rozpalającej wyobraźnię biblijnej królowej Esterze. Dzięki wiedzy i pasji autorka mistrzowsko ożywia historię kobiety, którą znamy z kart Biblii, i zagląda w jej duszę.
- Pokazuje świat pełen intryg, zdrad, bogactwa i wielkich namiętności. Świat, w którym jednego dnia można zasiąść na tronie, a nazajutrz ryzykować życie w obronie ideałów.
Początek serii „Niebezpieczne piękno” bestsellerowej pisarki Angeli Hunt, która sprzedała na świecie ponad 5 milionów egzemplarzy swoich książek
- Opinie czytelników:
Do powieści opartych o historie biblijne podchodzę zazwyczaj ostrożnie, ponieważ po samym opisie fabuły nie mam pewności, czy autor potraktował oryginalny tekst z należytym szacunkiem i czy nie skupił się bardziej na realizowaniu własnych wizji, niż na przekazaniu przesłania płynącego z Pisma Świętego. Kiedy dostałam od Wydawnictwa Znak propozycję otrzymania "Estery", pierwszego tomu serii Niebezpieczne piękno, nieznanej mi dotąd autorki Angeli Hunt, trochę się wahałam, ale ostatecznie zdecydowałam dać jej szansę. Księga Estery - historia młodej perskiej królowej, pochodzącej z narodu żydowskiego, której Bóg używa, aby ocalić swój lud - jest jedną z moich ulubionych ksiąg w Biblii, więc byłam ciekawa, w jaki sposób obeszła się z nią amerykańska autorka. Mówiąc krótko - nie żałuję.
- W biblijnej historii poznajemy Hadassę / Esterę jako młodą kobietę, która zostaje zabrana do pałacu królewskiego w Suzie, jako jedna z kandydatek na nową królową, którą ostatecznie zostaje. Angela Hunt wprowadziła jej postać trochę wcześniej, aby pokazać, jak mogło wyglądać jej dzieciństwo pod opieką starszego kuzynostwa, jakie były jej nadzieje i marzenia, oraz w jaki sposób, jako Żydówka, odnosiła się do otaczającej ją perskiej kultury, tak odmiennej od tej typowej dla jej współplemieńców. Autorka bazowała nie tylko na samej Biblii, ale również na źródłach historycznych, dotyczących króla Kserksesa i okresu jego panowania, umieszczając historię Estery w odpowiednim kontekście historycznym i kulturowym. Siłą rzeczy część przedstawionych zdarzeń czy postaci powstała w jej wyobraźni, ale ani przez chwilę nie miałam wrażenia, że została przekroczona jakaś granica, że to, o czym pisze Hunt, nie mogło mieć miejsca - wszystko współgrało z opisywaną przez nią epoką i miejscem oraz z biblijnym zapisem.
Autorka udzieliła głosu dwóm postaciom - Hadassie, która później przyjmuje przydomek Estera, oraz jednemu z zaufanych królewskich eunuchów, Charbonie, aby móc przedstawić wydarzenia również z punktu widzenia osoby mieszkającej w pałacu. Zabieg ten z pewnością dodał powieści głębi, bo sama Estera miała dość ograniczony wgląd w życie króla, jego polityczne działania i układy, czy chociażby w to, jakim tak naprawdę był człowiekiem. Być może ciekawie by było przeczytać też kilka rozdziałów, w których to on byłby narratorem, ale jednak Charbona o wiele lepiej sprawdził się jako obiektywny świadek i ogniwo łączące Esterę z królem. Przyznam, że chociaż tekst biblijny dostarcza mi wszystkich informacji i lekcji, jakie z chrześcijańskiego punktu widzenia powinnam wynieść z tej historii, to z dużą ciekawością (choć czasem i z przerażeniem) uzupełniłam swoją wiedzę na temat historycznych wydarzeń z tamtego okresu czy realiów życia w imperium perskim, zwłaszcza za murami pałacu.
- Bardzo podobało mi się, w jaki sposób Angela Hunt przedstawiła Hadassę, nie idealizując jej, ale pokazując też jej wady, niepewność, strach. Chociaż Estera zasłynęła jako mądra i dobra królowa, to jednak nikt nie rodzi się mądrym, lecz przychodzi to z czasem i doświadczeniem, a nauka często łączy się z bólem. Cała ta historia pokazuje, że chociaż nie ma ludzi idealnych, to jednak Bóg jest w stanie użyć zwykłych ludzi do swoich niezwykłych dzieł.
Sięgając po “Esterę” spodziewałam się sfabularyzowanej i niemającej zbyt wiele wspólnego z chrześcijaństwem historii biblijnej królowej, ale pozytywnie się zaskoczyłam. Hunt, jako osoba wierząca, wiernie odtworzyła wydarzenia z Księgi Estery, używając przystępnej i wciągającej formy, która bez problemu dotrze również do tych czytelników, którzy nie znają Biblii. Dzięki temu powieść jest nie tylko przyjemna w odbiorze, ale i zawiera piękne przesłanie o Bożej mocy i wierności. Wkrótce w cyklu ukazać się mają kolejne dwa tomy, poświęcone Batszebie i Dalili - czekam z niecierpliwością!
- Powieść o biblijnej królowej Esterze, która przeniosła mnie w starożytne perskie czasy, a dokładnie na dwór króla Kserksesa. Największym marzeniem Hadessy było zostać królową. Być kimś ważnym w tamtejszych czasach. Nie liczyły się dla niej potrzeby materialne, tylko próba wprowadzenia spokoju i harmonii na królewski dwór. Aby ukryć swoje żydowskie pochodzenie przyjęła imię Estera. Król zauroczony jej pięknem i ogromem ambicji postanowił pojąć ją za żonę. Myślicie, że Estera od tamtego czasu wiodła spokojne, szczęśliwe i spełnione życie?
Bestsellerowa powieść Angeli Hunt wywarła na mnie ogromne wrażenie. W książce znajdziemy multum informacji na temat czasów w jakich żyli główni bohaterowie, panujących tam obyczajów i tradycji. To niezwykła podróż w czasie... w końcu akcja dzieje się w bardzo odległych czasach, a mianowicie w V w. p.n.e., w Persji wśród pogańskiej ludności.
- Autorka pod tym względem przygotowała się (wręcz ujęłabym) wyśmienicie. Wgląd do życia Estery wprawił mnie w osłupienie. To historia, która pokazuje, że spełnienie największych marzeń może przynieść za sobą sporo bólu i cierpienia. Życie kobiet nie było wtedy łatwe, nawet tych należących do rodziny królewskiej. Borykały się one z odrzuceniem, samotnością i zdradą w świecie pełnym kłamstw, intryg i niepewności. Ku mojemu zaskoczeniu, to była naprawdę ciekawa i fascynująca powieść. Polecam ;)
Data wydania: | 2023 |
Format: | 145 x 205 mm. |
Oprawa: | miękka ![]() (o. klejona z elastycznymi okładzinami) |
Liczba stron: | 416 |
ISBN:![]() Niepowtarzalny dziesięciocyfrowy, a od 01.01.2007 13-cyfrowy identyfikator książki | 978-83-240-7005-3 |
Język: | polski |